Kupując auto, sprowadzane z zagranicy, powinniśmy się przygotować na dopełnienie niezbędnych formalności, dotyczących zarejestrowania pojazdu i legalnego poruszania się po polskich drogach. Podpowiadamy jak to zrobić! 

 

Transport samochodu

Powinniśmy zacząć od ubezpieczenia OC – tylko jego posiadanie pozwoli nam na legalne poruszanie się po drogach – za granicą i w kraju. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się krótkoterminowe OC, obowiązujące jedynie w okresie 30 dni – to wystarczający czas na dojazd do Polski, a także przerejestrowanie auta i kupno długoterminowego ubezpieczenia.

Tablice rejestracyjne

To również istotna kwestia. Jeżeli samochód nie został wyrejestrowany, mamy prawo do poruszania się nim – przez okres 30 dni. Co pozwoli nam na przejazd do Polski. Jednak w momencie, gdy poprzedni właściciel zdążył je wyrejestrować, będziemy zmuszeni do sprowadzenia samochodu do Polski na lawecie.

Akcyza, dotycząca sprowadzonego samochodu

Akcyza to zdecydowanie największy wydatek, dotyczący sprowadzania auta do Polski. Jakie to opłaty?

  • pojemność silnika mniejszą, niż 2000 ccm – podatek to 3,1% wartości z faktury
  • pojemność silnika większa, niż 2000 ccm – podatek to aż 18,6% od wartości pojazdu

14 dni, liczonych od momentu zakupu auta, to czas na uiszczenie opłat. Aby to zrobić należy się udać do urzędu celnego, w celu złożenia uproszczonej deklaracji wewnątrzwspólnotowej i zapłaty.

 

Zobacz inne wpisy:
ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie

Badanie lekarskie na prawo jazdy