W niektórych miejscach można spotkać się z takim sformułowaniem jak OC komisowe. Czym takie ubezpieczenie OC jest i czy każdy powinien się nim przejmować? Warto przyjrzeć się dokładnie tej sprawie.

OC komisowe – ogólnie

Tak naprawdę OC komisowe znane jest zdecydowanej większości osób – w szczególności, jeżeli ktoś miał już przyjemność kupować samochód z komisu. Jest to obowiązkowa polisa dla pojazdów mechanicznych. Z tą jednak różnicą, że odnosi się ona do wszystkich pojazdów jakie zakupywane są z komisu. Stąd też wzięła się nazwa tego ubezpieczenia. Przy czym kupując samochód z komisu należy sprawdzić na jak długi czas przewidziana jest umowa OC. Właściciele komisów samochodowych wykupują z reguły takie ubezpieczenie na krótki czas (min. 30 dni) licząc na szybką sprzedaż pojazdu. Nie zawsze to właściciel komisu odpowiada za wykupienie polisy OC.

Pośrednictwo w sprzedaży

W wielu przypadkach komis samochodowy jest tylko pośrednikiem w sprzedaży. Właściciel komisu zgadza się na wystawienie pojazdu w swoim komisie i na pomoc jego w sprzedaży (za co weźmie odpowiednią prowizję). Niezależnie od tego, jak długo samochód będzie znajdował się w komisie, za wykupienie polisy OC odpowiedzialny jest właściciel pojazdu mechanicznego, czyli klient. Zawsze należy monitorować ten stan, ponieważ w innym przypadku może zostać nałożona kara finansowa – nawet wtedy, kiedy samochód przeznaczony jest do sprzedaży w komisie. Krótkoterminowe, ale OC jest obowiązkowe zawsze, niezależnie od sytuacji.

Inne wpisy:

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

Czy fotowoltaika się opłaca