Stając się posiadaczem pojazdu mechanicznego (nie tylko samochodu osobowego) należy pamiętać o wykupieniu polisy odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia, jak np. NNW, czy też AC, to nieobowiązkowy dodatek.

Na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia

OC potrzebne jest na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek wydarzenia, osoby uczestniczące w wypadku otrzymają im należne pieniądze. Oprócz właściciela pojazdu mechanicznego. OC zapewnia pomoc wszystkim – nawet, jeżeli chodzi o pasażerów auta. Dzięki temu można czuć się nieco pewniej na drodze – chociaż nie zwalnia nas to od zachowania ostrożności na drodze. OC wykupywane jest co roku. Za każdy dzień opóźnienia naliczane są kary finansowe, które będzie trzeba zapłacić. Mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Wysoka kara finansowa

Na wpływ wysokości kary finansowej wpływa m.in. rodzaj pojazdu, który posiadamy. I tak:

  • motory, motocykle, skutery – mogą liczyć na najmniejszą karę finansową; przyjmuje się, że wielkość takiej kary wynosi 1/3 minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku,
  • samochody osobowe – w klasyfikacji zajmują drugie miejsce, jeżeli chodzi o wysokość kary finansowej; kara wynosi dwukrotność minimalnej płacy miesięcznej;
  • samochody ciężarowe i dostawcze – właściciele otrzymują największą karę finansową, wysokość kary wynosi trzykrotność minimalnej pensji miesięcznej.

Czy opłaca się ryzykować? Oczywiście, że nie. W szczególności, że składka na OC jest zdecydowanie mniejsza od kary, jaką przyszłoby nam zapłacić.

Pozostałe wpisy:

Regres ubezpieczeniowy

Homologacja butli LPG

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Małe tablice rejestracyjne

Hydrołapa